صفحه اصلی | سیاست | بازتاب اعلام ساخت موشک اس300 ایرانی

بازتاب اعلام ساخت موشک اس300 ایرانی

اندازه حروف Decrease font Enlarge font
image

به دنبال انتشار خبر ساخت نوعي از موشک S_300 روسي توسط ايران و آزمايش آن در آينده اي نزديک، خبرگزاريهاي خارجي به شکل گسترده اي اين خبر را بازتاب دادند و آن را پاسخ قاطعي به تصميم مسکو در خصوص عدم تحويل آن به ايران دانستند.


خبرگزاري رويترز اعلام کرد:ممنوعيت فروش S_300 به تهران از روسيه، به تقويت ايران منجر شد و اين کشور به خودکفايي در اين زمينه نيز رسيد.

خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داد،محمدحسن منصوريان يک فرمانده ارشد ارتش ايران اعلام کرده که به زودي موشک هاي دور برد جديدي از جمله S_300 را آزمايش خواهند کرد.

خبرنگار اين خبرگزاري افزود:غرب با فشار بر روي مدودوف رئيس جمهور روسيه، تلاش کرد تا ايران را از دسترسي به اين سامانه بازدارد، اما ديگر فکر نمي کرد ايران در اين زمينه نيز به توليد داخل بپردازد.

خبرگزاري روسيه نيز جزو نخستين خبرگزاري هايي بود که به انعکاس اين خبر پرداخت.

اين خبرگزاري اعلام کرد:در سال 2007، روسيه قرارداد تحويل S_300 به ايران را امضا کرد ولي مدودوف در ماه سپتامبر آن را لغو کرد.

گفتني است،اين خبر در رسانه هاي جهان چون سي ان ان و فاکس نيوز نيز انعکاس گسترده اي داشت

وزير دفاع در ادامه درباره اين سئوال که برخي از مقامات آمريکايي ادعا کرده اند که ايران مي‌خواهد موشک‌هايي با برد بالايي که به آمريکا برسد توليد کند، گفت: ما هم اکنون چنين برنامه‌اي نداريم زيرا ايران امروز توانمندي بسيار بالايي دارد و اين کارها را بر اساس سياستها و دکترين خود انجام مي‌دهد البته ممکن است اين ادعاها از سوي مقامات آمريکايي يک نوع عمليات رواني باشد.
وي در پاسخ به اين سئوال که ادعاهاي اخير رابرت گيس در خصوص بازدارندگي هسته‌اي ايران نيز اظهار داشت: اين تهديد بيش از آنکه تهديد باشد بيان ضعف آن هاست .

 
معاون قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء خبر داد:
تست گرم موشك هاي S300 ايراني در آينده نزديك

تهران- معاون هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) گفت: بزودي تست گرم موشك هاي برد بلند پدافند هوايي از جمله S300 ايراني انجام خواهد شد.

سردار سرتيپ 'محمدحسن منصوريان' در گفت وگو با خبرنگار سياسي ايرنا با اشاره به فشار رژيم اشغالگر قدس به روسيه و بهانه اين كشور براي عدم تحويل سامانه هاي برد بلند به قرارگاه پدافند هوايي افزود: ما براي تامين بخشي از نيازهاي امنيتي خود در فضاي كشور، خريد S300 را از روسيه در دستور كار داشتيم اما با فشارهاي آمريكا و رژيم صهيونيستي اين كشور با بهانه قرار دادن قطعنامه 1929 از تحويل اين سلاح پدافندي به كشورمان خودداري كرد.
وي اهداف و تهديدات هوايي را به سه دسته برد بلند، متوسط و كوتاه تقسيم كرد و ادامه داد: هرچند فقط 20 درصد از تهديدات هوايي عليه كشور ما در ارتفاعات برد بلند صورت مي گيرد، ولي هم اكنون در حال ساخت سامانه هاي دفاعي هستيم كه بتوانند در اين ارتفاع نيز ماموريت هاي ما را به بهترين وجه پاسخگو باشند.
منصوريان با تاكيد براينكه پيشرفت هاي خوبي در زمينه ساخت ساير سامانه هاي پدافندي ارتفاع برد بلند بدست آورده ايم، تصريح كرد: سامانه هاي مانند S300 ايراني در مرحله اصلاح ميداني و تست گرم قرار دارند و ديگر سامانه هاي برد بلند نيز در حال طراحي و توليد مي باشند.
وي ابراز اميدواري كرد كه در آينده بسيار نزديك اخبار خوبي در زمينه ساخت و توليد سامانه هايي با برد بلند منتشر شود.

 
تحويل سامانه مقابله با موشك هاي كروز

معاون هماهنگ كننده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) همچنين تهديدات هوايي كشور را به سه دسته برد بلند، متوسط و كوتاه تقسيم بندي كرد و افزود: اگر كشور ما زماني از آسمان تهديد جدي شود، در حدود 20 درصد در ارتفاعات برد بلند، 50 درصد در برد متوسط و 30 درصد در برد كوتاه ممكن است مورد هجوم قرار گيرد.
وي با اشاره به تحويل سيستم نسل جديد سلاح مرصاد و موشك هاي شاهين از طرف وزارت دفاع به پدافند هوايي كشور خاطر نشان كرد: موشك هاي شاهين و سيستم زميني سلاح مرصاد كاملا در داخل طراحي و ساخته شده است.
سردار محمد حسن منصوريان همچنين با برشماري ويژگي هاي موشك هاي شاهين گفت: از مزاياي اين سلاح مي توان به تجميع و استفاده از نقاط قوت ساير سلاح هاي پدافندي برد متوسط در كشور اشاره كرد كه در اين سلاح بطور كامل تجميع شده است.
وي سامانه مرصاد و موشك شاهين را كاملا بومي و ساخته شده توسط متخصصان داخلي اعلام كرد و خاطر نشان ساخت: چون اين سامانه توسط متخصصان داخلي ساخته شده است مي توانيم در آينده نيز نسل هاي جديدتري را توليد و آماده كنيم.
معاون هماهنگ كننده پدافند كشور، كاربرد موشك پدافندي شاهين را در عمليات عليه اهداف دشمن در برد متوسط تعريف كرد و افزود: اين سلاح داراي تحرك خوبي است و سوخت آن جامد است كه مي تواند، اهدافي با سطح مقطع كم و پايين را مورد هدف قرار دهد.
وي همچنين سيستم زميني مرصاد را بسيار مطمئن و قابل اتكا در برد و ارتفاع متوسط عنوان كرده و تصريح كرد: در اين سيستم از هدايت هاي تركيبي استفاده شده و از انواع هدايتگرها برروي اين سامانه امتحان و نصب شده است.
منصوريان موشك هاي شاهين و سيستم مرصاد را جايگزين سلاح هاي قديمي تر پدافند هوايي مانند 'هاگ' دانست.

 

 

Subscribe to comments feed نظرات (3 نوشته شد)

avatar
پدرام نفیسی فر 11/10/2013 22:10:17
تهديد شوخي بردار نيست بايد در
\ايران موشکي توليد شود که تا لوس آنجلس
برود وقابليت حمل کلاهک هسته بزرگ داشته وغير قابل رهگيريي
زدن باشد تا بتوانيم به دايره امن وقدرت بازدارنگي قابل قبول
برسيم وگرنه در مفابل تهديد آمريکا بسيا ر آسيب پذير خواهيم و
چون ما مثل آمريگا که پايکاه نظامي در اقيانوس ارام نداريم تا....
پس بايد براي تامين امنيت همچين موشکي بسازيم تا
خطر رفع شود .وگرنه خطر بيخ گوشمان است.
avatar
26/05/2013 20:11:14
مرحبا
avatar
حسین 13/01/2012 16:37:09
افتخارم اینه که ایرانی ام و نوکر مرتضی علی
دمت گرم
مجموعه نتایج: 3 | نمایش: 1 - 3

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • ارسال به دوستان ارسال به دوستان
  • نسخه چاپی نسخه چاپی
  • نسخه ساده نسخه ساده

Tagged as:

برچسبی برای این خبر وجود ندارد

ارزیابی این خبر

4.00